MUŞ BULANIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tüm Okul ve Kurumlarımızın Dikkatine! DYS

Tüm Okul ve Kurumlarımızın Dikkatine! DYS

İlgi:Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı´nın 01.03.2017 tarih ve 2641560 sayılı yazıları.

 

           DYS´nin (Doküman Yönetim Sistemi)  yaygınlaştırılması sürecinde Bakanlığımız Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı´nın ilgi yazıları gereği, Müdürlüğümüze bağlı tüm resmi okul ve kurumlarımız  29/05/2017 tarihinde DYS´ye dahil edilmiştir. Bu kapsamda aksi belirtilmedikçe yazışmaların DYS ortamında yapılması gerektiği, DYS´deki tüm işlemlerden okul/kurum Müdürlüklerinin sorumlu olacağı bildirilmiştir.

           DYS´de yazışma yapacak  her okul/kurum personellerine 2 aşama olmak üzere seminerler verilmiş, Web sitemizde konu ile ilgili onlarca döküman ve video yayınlanmıştır.

           Ancak yapılan incelemelerde pek çok okul ve kurumumuzun bilgisayarlara DYS programını kurmadığı, yazışmaları DYS ortamında yapmadığı, video ve dökümanlarımızı incelemediği tespit edilmiştir. DYS ortamında gönderilen ve işlem yapılması beklenen tüm yazı ve belgeler kaıt altına alındığından tüm sorumluluğu okul ve kurum müdürlüklerinde olup, üst yazı ile bildirilmiştir.

           Merkez okul ve kurumlarımız başta olmak üzere interneti olan tüm okullarımızın yazışmalarını DYS ortamında yapması, interneti olmayan okullarımızın Müdürlüğümüz toplantı salonundaki bilgisayarları kullanarak yazışma yapmaları gerekmektedir. Güvenlik ve zararlı yazılımlara karşı flash belleklerin Müdürlüğümüzdeki bilgisayarlarda kullanılması yasaklanmış olup teklif edilmemesi gerekmektedir. Flash bellek yerine belge ve ekler e-posta yolu ile açılabilir ve aktarılabilecektir.

           DYS Programı, java yazılımının süreki güncellenmesi nedeni ile sürekli güncellenmekte ve web sitemizde yayınlanmaktadır. DYS Programının içine E-imza ile ilgili tüm sürücüler, MEB Sertifikası yüklü olup ayriyeten kurulmalarına gerek bulunmamaktadır. Sağlam, temiz bir bilgisayara bu program kurulduğunda e-imzanızı takıp DYS´de yazışmaları yapabiliyor olmanız gerekmektedir.

 

İPUÇLARI:

1-DYS Programı kurulamıyorsa, bilgisayara muhtemelen programın veya eklentilerinin kurulmasını engelleyen bir virüs bulaşmıştır. (Genellikle Flash bellek yolu  ile bulaşmaktadır, flash bellek yerine ağ üzerinden dosya paylaşımı yöntemi kullanılabilir.) Bu durumda bilgisayara format atmanız ve bilgisayarın tüm sürücülerini yüklemeniz gerekmektedir. (Özellikle USB sürücüsü)

2-DYS Programı kurulamıyorsa, Koruma (Protection), Virüs Tarama Programları kurulumu engelliyor olabilir. Bu tür programları devre dışı bırakarak yeniden kurulum yapmanız gerekmektedir.

3-DYS Programı kurulmasına rağmen imza atamıyorsanız, ya USB sürücüsü yüklenmemiştir ya da usb portları (usb cihazları takılan yerler) bozuktur. Bu durumda bilgisayarı bir teknik servise götürmeniz yada alanında uzman birisine göstermeniz gerekmektedir.

 

DYS Programı ve kurulumu ile ilgili detaylar, eğitim videoları için tıklayınız.

 

Zafer Mahallesi 49500 Bulanık / MUŞ - 0436 311 20 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.