MUŞ BULANIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 2023 VİZYON TOPLANTISI

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 2023 VİZYON TOPLANTISI

    İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Deniz EDİP başkanlığında Şube Müdürleri Mustafa ERGEN ve Metin ARAL’ın katılımıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda ilçemiz genelinde resmi ve özel okul müdürleriyle Milli Eğitim Bakanlığı 2023 eğitim vizyonu konulu toplantı yapıldı.

    Çalıştay toplantısında genel başlık olarak görüşülen konular;

    Okul yöneticilerinin yetki ve sorumlulukları ile ilgili arttırılması ehliyet ve liyakatin temel alınması, uygulama alanında bunun gerçekleştirilmesi, yöneticilerin maaş ve özlük haklarında real anlamda bir değişiklik yapılması yerinde olacaktır.

    Yeni müfredat programlarında ders çeşitliliğinin sadeleştirilmesi sportif ve diğer aktivitelere önem verilmesi, yabancı dil öğretiminde projeye dayalı öğrenilmesini kolaylaştıracak yeni yöntemler belirlenmesi, sınavla girilen okul tür ve sayılarının azaltılması uygun olacaktır. Okul gelişim modelinde öne sürülen tüm maddeler katılımcılar tarafından kabul görmüştür.

    Ölçme ve değerlendirme de açılan başlıkların uygulanabilirliği gerçekleşmesi halinde verimli sonuçlar elde edileceği “e- portfolyo” sistemine geçişin yararlı olacağı ortak kanaattir.

    İnsan kaynakları geliştirme ve yönetimi başlığı altında öne sürülen konuların yerinde olduğu ancak öğretmenler arasında sözleşmeli, ücretli gibi farklı statülerin olmasının eğitim ve öğretim ortamını olumlu etkilemeyeceği, öğretmenlik meslek kanunu ile beraber farklı statülerin kaldırılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.

    Okul finansmanı konu başlığında belirtilen maddeler yerinde görülmüş olup okul yöneticilerine acil durumlarda brokratik formalitelere bakılmaksızın harcaya bilecekleri makul bir bütçenin sunulması yerinde olacaktır.

    Teftiş ve kurumsal rehberlikle ilgili öne sürülen görüşler yerinde görülmüştür.

    Rehberlik ve psikolojik danışmanlık adı altında öne sürülen maddeler yerinde görülmüş olup özellikle RAM açılacak il veya ilçelerde genel nüfus değil öğrenci sayısı baz alınmalıdır.20.000 öğrencisi olan yerlerde RAM açılmalıdır.

    Özel eğitim başlığı adı altında açılan konu başlıkları olduğu gibi benimsenmiştir.

    Özel yetenekli öğrenciler için vizyon belgesinde öngörülen çalışmalar yerinde bulunmuştur.

    Toplantıda ayrıca 2018-2019 birinci dönem değerlendirilmesi yapılarak ikinci dönem ve gelecek yıllarda eğitim kalitesini artırmak için istişare yapıldı, Sayın EDİP; emin adımlarla ilerlediğimiz bu yolda istedik ki tüm paydaşlarımızın fikirlerini alalım, eğitim-öğretim alanında varsa problemlerimiz onları tespit edelim ve sorunların özüne inelim dedi. Katılımcılara teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı.

09-01-201909-01-201909-01-201909-01-2019

Zafer Mahallesi 49500 Bulanık / MUŞ - 0436 311 20 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.