MUŞ BULANIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kod Haftası (CodeWeek)

Kod Haftası (Codeweek) programlama ve diğer teknolojik aktiviteler yoluyla yaratıcılığı, problem çözmeyi ve iş birliğini teşvik eden bir taban hareketidir. Kod haftasının amacı, programlamayı daha görünür kılmak, başta öğretmen ve öğrenciler olmak üzere toplumdaki herkese kodlamayla fikirlerini nasıl hayata geçirileceğini göstermek, bu becerileri ortaya çıkarmak ve kodlama konusunda herkesi öğrenme amacıyla bir araya getirmektir. Kod haftası kapsamında katılımcılar temel programlama, robotik teknolojileri, web tasarımı, mobil uygulama geliştirme, görsel/blok programlama, bilgisayarsız etkinlikler, arttırılmış gerçeklik, giyebilir teknolojiler, 3B tasarım, yapay zekâ gibi konularda çevrimiçi ve yüz yüze etkinlikler düzenleyebilmektedir. Pandemi döneminde de kodlama kültürünün yaygınlaştırılmasına yönelik yapılan çalışmalar çevrimiçi olarak yapılabilmektedir.  

 

Kod Haftasına 2019 yılında, dünya genelinde 80'den fazla ülkede 4,2 milyon kişi katılım sağlarken Türkiye'ye 20.000'den fazla etkinlikle yaklaşık 1 milyon kişiye ulaşılmış ve Avrupa çapında en aktif katılım gösteren ülke olmuştur.  2020 yılında tekrarlanan kod haftasına ise 23.000 fazla etkinlik ile katılım sağlanmış olup, 2021 yılı için yapılacak etkinliklere yönelik çalışmalar devam etmektedir. 

 

Kod haftasının kodlama eğitimine dair başta öğretmenler ve öğrencilere olmak üzere okullara ve tüm paydaşlara sağladığı kazanımların analiz edilebilmesi için belirli aralıklarla değerlendirme çalışmaları yapılmakta ve Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü web sitesinden yayınlanmaktadır. Bu bağlamda 2020 yılı içinde yapılan çalışmalara yönelik değerlendirme formu http://bit.ly/kodhaftasi20 adresinden yayınlanmış olup, formun doldurulması için 2019 ve 2020 yılı içinde kod haftası kapsamında etkinlik düzenlemiş ve/veya etkinliklere katılmış, tüm  öğretmenlere ve idarecilere gerekli duyurunun yapılması hususunda gereği rica olunur.

Zafer Mahallesi 49500 Bulanık / MUŞ - 0436 311 20 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.